Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapGörevli Alımları BaşlamıştırFaydalı Bağlantılar

Bilgisayar Açıldığında Ne Olur?

YazarMesaj
symtech
Asteğmen
Asteğmen

Nereden : İzmir
Site'yi Öneren : Neqative
Lakap : symtech
MADALYALAR : -

Bilgisayar Açıldığında Ne Olur? Empty
MesajKonu: Bilgisayar Açıldığında Ne Olur?   Bilgisayar Açıldığında Ne Olur? Icon_minitimePaz Şub. 01, 2009 3:46 am

Hangi PC�yi açarsanız açınBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev siyah ekran üzerinde bir takım yazıların kayıp gittiğini görürsünüz. İşletim sisteminiz DOSBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev Windows 3.xBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev Windows 9xBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev NTBilgisayar Açıldığında Ne Olur? SmilevWindows 2000Bilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev Unix veya Linux olabilir. Tümünde de bu yazıları görürsünüz. İşletim sistemi daha sonra otomatik olarak veya siyah ekranda yazdığınız bir komutla devreye girer.

Peki nedir işletim sisteminden önce devreye giren bu satırlar?

Daha önce BIOS�tan bahsetmiştik. Temel Giriş Çıkış Sistemi (Basic İnput/Output System) anlamındaki BİOSBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev anakart üzerindeki bir yongada yüklüBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilevküçük bir yazılımdır aslında. Bu yazılım donanımların diğer bileşenler ve işletim sistemi tarafından tanınması için ilk adımları atarBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev sistem açıldığında bazı donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını test ederBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev donanımların belirli özelliklerinin ayarlanmasını sağlar. İşte BIOS�un sisteminizi açmak için gerçekleştirdiği bu ilk işlemlerin gerçekleştirildiğiniBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev PC�nizi açtığınızda siyah ekranda görünen bu yazılardan anlarsınız. Bu yazılar ekrana gelirken BIOS�unuzun yaptığı bu işlemlere POST � Power On Self Testing/Otomatik açılış testleri adı verilir.

Bilgisayarı her açtığınızdaBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev BIOS�taki POST yordamı (rutini)Bilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev PC�nizin temel kaynaklarını kontrol eder: Bellekler çalışıyor mu? Giriş/çıkış birimleri yerinde duruyor mu? İşletim sistemi olması gereken yerde mi? Çevre birimleriyle ve iletişim portları ile yeniden ilişki kurulur. Her şey iyi gidiyorsaBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev bir mesele yok. Ama herhangi bir birimde sorun varsaBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev test işlemi durdurulurBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev bize acı haber ekrandan bildirilir...

PC�nin ekranında izlenilebilen bu test işlemiBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev en çok RAM bellek üzerinde yoğunlaşır; ne kadar çok ana bellek varsaBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev POST o kadar uzun sürecektir. Temel giriş/çıkış programlarının başlangıç adresleri de RAM�a aktarılırBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev böylelikle kullanacağımız uygulama yazılımlarınınBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev giriş/çıkış birimlerini standart olmayan yollardan kullanmalarına da izin verilmiş olur.(Bazı PC�lerde açılış sırasında temel giriş/çıkış programlarıBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev olduğu gibi ROM dan RAM�a aktarılır.)

Görüldüğü gibi sistem açılışında pek çok işlem yapılmaktadır ve sisteminize bağlı donanımlarBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev yüklü yazılımlar değiştikçeBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev anakartın özelliğine ve BIOS ayarlarınıza da bağlı olarakBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev açılış süresi değişebilir. Çoğu kullanıcı sistem performanslarını bu açılış süresi ile değerlendirmeye eğilimlidir. Ancak görüldüğü gibi açılışta tanınan donanımlar ve yüklenen yazılımlar nedeniyle bu süre çok değişken olabilirBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilevdolayısı ile PC�nin performansı açılış süresi ile ölçülmez.

Not : 1. Sisteminizi ilk açtığınızda yazılar ekranda hızla kayıyorsa ve aradığınız bir bilgiyi okumakta güçlük çekiyorsanız klavyenizde Pause tuşuna basarak kayan yazıları durdurabilirsiniz. Enter tuşuna bastığınızda işlemler devam edecektir.

2. Sisteminizdeki donanımların doğru çalıştığından eminsenizBilgisayar Açıldığında Ne Olur? Smilev BIOS Setup�dan bazı POST işlemlerini iptal ederek sisteminizin açılışını hızlandırabilirsiniz. BIOS Features Setup bölümünde �Quik Power On Self Test� seçeneğini �Enabled� konumuna getirdiğinizde özellikle açılıştaki bellek sayma işlemi iptal olacak ve sisteminiz daha hızlı açılacaktır.

Bilgisayar Açıldığında Ne Olur?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Adım Adım Bilgisayar Kurulumu.. Detaylı Anlatım