Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapGörevli Alımları BaşlamıştırFaydalı Bağlantılar

DOS İşletim Sistemi

YazarMesaj
symtech
Asteğmen
Asteğmen

Nereden : İzmir
Site'yi Öneren : Neqative
Lakap : symtech
MADALYALAR : -

DOS İşletim Sistemi Empty
MesajKonu: DOS İşletim Sistemi   DOS İşletim Sistemi Icon_minitimePaz Şub. 01, 2009 3:45 am

PC (Personal Computer-Kişisel Bilgisayar)�lerde kullanıla gelen işletim sistemini eski işletim sistemlerindenDOS İşletim Sistemi Smilev artık çoğu kullanıcı doğrudan kullanmasa da Windows PC�lerimizin hala bir kenarında öyle veya böyle duran MS-DOS�tan başlayacağız. Kimi işletim sistemi kavramlarını da DOS�u anlatırken ele alacağız. Onun içinDOS İşletim Sistemi Smilev DOS kullanmasanız bile DOS sayfalarına bir göz atmanız iyi olur.

DOS�unDOS İşletim Sistemi Smilev kullanıcıya sistemi değişik şekillerde kontrol etme olanağı veren kesimiDOS İşletim Sistemi Smilev �User Command Processor� (Kullanıcı Komut İşlemcisi) olarak adlandırılır. DOSDOS İşletim Sistemi Smilev makinenin değişik bileşenlerine ve giriş/çıkış birimlerine yönelik bir dizi fonksiyon ve özel komut da içerir. Bu komut ve fonksiyonların bir kısmını kullanıcılar doğrudan kullanabilirDOS İşletim Sistemi Smilev bir kısmı ise uygulama yazılımları tarafından kullanılırlar. Bazıları da herkes tarafından.

DiyelimDOS İşletim Sistemi Smilev bir yazı yazdınız ve diske kaydediyorsunuz. Kelime işlemci (yazıyı yazdığınız program)DOS İşletim Sistemi Smilev doğrudan diskle ilgili bir iş yapmazDOS İşletim Sistemi Smilev sadece işletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarını kullanır. Dolayısıyla bu fonksiyonun DOS�ta herhangi bir şekilde değiştirilmesiDOS İşletim Sistemi Smilev bütün yazılımları doğrudan etkiler. Bazı yazılımlarDOS İşletim Sistemi Smilev işletim sistemini atlayıpDOS İşletim Sistemi Smilev doğrudan donanım bileşenlerine erişerek işlem yaparlar.

PC�nizde kurulu olan DOS işletim sistemiDOS İşletim Sistemi Smilev şu modüllerden oluşur:

· ROM-BIOS : ROM�da (salt okunur bellek) saklı temel giriş-çıkış sistemi.

· AÇILIŞ KAYDI : Diskte bulunan ve bilgisayarın �bootstrap� işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan küçük ve basit bir kayıt. Bu kayıt kalıcı değildirDOS İşletim Sistemi Smilevyani PC�niz çalışırkenDOS İşletim Sistemi Smilev RAM�da durmaz.

· IO.SYS ile MSDOS.SYS (ya da IBMBIO.COM ile IBMDOS.COM) : DOS�un sistem dosyaları. ROM-BIOS�taki programların ekleri olarak görülebilecek bu dosyalarDOS İşletim Sistemi Smilev çevre birimleriyle ilgili ek işlemleri yerine getiren programları içerir. Diskinizin ana dizininde bulunan bu dosyalar gizlidirDOS İşletim Sistemi Smilev yani DIR (listele) komutuyla onları göremezsiniz.

· COMMAND.COM : Bu dosyanın içerdiği sistem programının temel işleviDOS İşletim Sistemi Smilev DOS üzerinde çalışırken kullandığımız komutları yorumlamak ve yerine getirmektir. COMMAND.COMDOS İşletim Sistemi Smilev disk üzerinde bulunurDOS İşletim Sistemi Smilev gizli bir dosya değildirDOS İşletim Sistemi Smilev yani DIR komutuyla görünür. Ana bellekteDOS İşletim Sistemi Smilev makine çalıştığı sürece saklanan COMMAND.COM�unuz silinir ya da bozulursaDOS İşletim Sistemi Smilev PC�niz açılmaz...

Dikkat : Bir kullanıcı olarak sizin bu sistem dosyalarıyla herhangi bir şey yapmanız söz konusu değildir. Sadece kavramsal olarakDOS İşletim Sistemi Smilev bu dosyaların ne işe yaradığını bilmeniz yeter. Her ihtimale karşıDOS İşletim Sistemi Smilev bu sistem dosyalarının bir yedeğini alırsanızDOS İşletim Sistemi Smilev çok iyi edersiniz...

CONFİG.SYS DOSYASI : Sistemle ilgili dosyaları ve bilgisayarın kullanabileceği donanım parçalarını tanıtmak için açılışta yüklenen dosyadır. Herhangi bir kelime işlemci ile dosya çağrılır ve kullanıcı tarafından gerekli değişiklikler yapılabilir.

AUTOEXEC.BAT DOSYASI : İşletim sistemi yüklendikten sonra çalıştırılmak istenen programlar ve komutlar bu dosyada bulunur. Herhangi bir kelime işlemci ile dosya çağrılır ve kullanıcı tarafından gerekli değişiklikler yapılabilir.
DOS İşletim Sisteminin Bilgisayarın Açılışında Yüklenişi

Bilgisayar ilk açılışında ROM bellek test edilir ve okunur. Daha sonra RAM belek test edilirDOS İşletim Sistemi Smilev sorun çıkarsa ekrana mesaj verir ve işletime geçmez.

Bellek testinden sonra A disket sürücüsünü kontrol eder ve takılı disket yok ise C diskinden işletim sisteminin belleğe yüklenmesi işini yapar ve var olan aygıtlarının tanınmasını sağlayan IO.SYS ve MSDOS.SYS gizli dosyalarını yükler.

Konfigürasyon dosyası olan CONFIG.SYS yüklenir. Daha sonra COMMAND.COM dosyasını ve AUTOEXEC.BAT dosyasını yükler. Bilgisayar açılmış olur ve ekrana C:\> çıkacaktır. Bundan sonra DOS komutlarının uygulanması yapılabilir.

Şayet A sürücüsünü test ederken disket takılı ise ve DOS işletim sisteminin dosyaları mevcut ise A sürücüsünden açar ve ekrana A:\> yazar.

A sürücüsüne takılı diskette DOS işletim sistemi yüklü değilse ekrana şu mesajı verir.

Non-System Disk Error

Replace and press any key when ready

Bu mesajdan sonra A sürücüsünde sistem disketi olmayan disket çıkartılır; ya bir tuşa basılır ve C sürücüsünden bilgisayarın açılması sağlanır ya da DOS işletim sistemi yüklü olan disket takılır ve bir tuşa basılarak A sürücüsünden bilgisayarın açılması sağlanır.

Bilgisayarın C sürücüsünden açılmaması : DOS işletim sistemi yüklenmemiş olabilir. DOS işletim sisteminin dosyaları bozulmuş olabilir ve yeniden yüklenmesi gerekir veya disk bozulmuş olabilir.

Bilgisayarı açarken C sürücüsünde veya A sürücüsünde takılı olan diskette AUTOEXEC.BAT dosyası bulunmuyor ise ekrana tarih ve zaman bilgisi gelir ve ENTER tuşuna basılarak bu satırlar geçilir ve bilgisayar açılır.

Sürücü Değiştirme

C sürücüsünde iken A sürücüsüne geçmek için A: yazılır enter tuşuna basılır.

A sürücüsünde iken A sürücüsüne geçmek için C: yazılır enter tuşuna basılır.

Dosyalara İsim Verilmesi

DOS işletim sisteminde dosyalara en az 1 karakter en fazla 8 karakterlik isim ve uzantısı 3 karakter olarak verilir. Dosyalara uzantı ismi verilmeyebilir ancak bazı durumlar var ki mutlaka uzantı ismi vermek zorunludur. Dosya ismi ile uzantısı arasına mutlaka nokta (.) karakteri konulmalıdır. Dosya adı içerisinde ve uzantısında boşluk karakteri kullanılmaz.

Dosya uzantısı bize o dosya hakkında bilgi verir. Bazı dosya uzantılarının kısaca anlamı şöyledir:

EXE : Uzantısı bu olan programlar doğrudan çalışırlar.

COM : Bu programlarda doğrudan çalışırlar.

BAT : Toplu işlemler için DOS komutlarını içeren programlardır.

SYS : DOS işletim sisteminde sistem dosyası.

TXT : Yazı (text) içeren dosya.

DAT : Veri (data) içeren dosya.

HLP : Konu ile ilgili açıklamalarDOS İşletim Sistemi Smilev yardım bilgileri içeren dosya.

* ve ? karakterleri DOS komutlarındaDOS İşletim Sistemi Smilev dosya veya uzantı ismi içerisinde yer alırlar. Joker karakter olarak kullanıldıklarında :

1. * karakteriDOS İşletim Sistemi Smilev dosya isminde 1 ila 8 arası karakteri; dosya uzantısında kullanılıyor ise 1 ile 3 arası karakteri temsil eder ve ne olursa olsun anlamını verir.

2. ? karakteriDOS İşletim Sistemi Smilev bulunduğu pozisyondaki bir tek karakteri temsil eder ve ne olursa olsun anlamını verir.

DOS İşletim Sistemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» işletim Sistemi Yazılımları
» İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı