Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapGörevli Alımları BaşlamıştırFaydalı Bağlantılar

işletim Sistemi Yazılımları

YazarMesaj
symtech
Asteğmen
Asteğmen

Nereden : İzmir
Site'yi Öneren : Neqative
Lakap : symtech
MADALYALAR : -

işletim Sistemi Yazılımları Empty
MesajKonu: işletim Sistemi Yazılımları   işletim Sistemi Yazılımları Icon_minitimePaz Şub. 01, 2009 3:49 am

Bir işletim sistemiişletim Sistemi Yazılımları Smilev bilgisayar kaynaklarının yönetimi ve kontrolünü sağlayan yani bilgisayar sisteminin yapacağı işleri yöneten programlar bütünüdür. Kullanıcıya bilgisayarın kaynaklarını mantıksal bir ortamda yönetme ve yönlendirme imkanı veririşletim Sistemi Yazılımları Smilev pek çok fonksiyonu ise kullanıcının haberi bile olmadan kendisi üstlenir. Diyelimişletim Sistemi Yazılımları Smilev bir yazı yazdınız ve diske kaydediyorsunuz. Kelime işlemci(yazıyı yazdığınız program)işletim Sistemi Yazılımları Smilev doğrudan diskle ilgili bir iş yapmazişletim Sistemi Yazılımları Smilev sadece işletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarını kullanır.

Bir işletim sisteminin gerçekleştireceği temel işlemler;

1.Merkezi İşlem Birimini farklı işlere yönlendirmekişletim Sistemi Yazılımları Smilev yönetmekişletim Sistemi Yazılımları Smilev

2.Ana belleği yönetmekişletim Sistemi Yazılımları Smilev

3.Harici kayıt cihazlarını yönetmekişletim Sistemi Yazılımları Smilev

4.Giriş/çıkışları kontrol etmekişletim Sistemi Yazılımları Smilev

5.Bilgisayar sisteminin güvenliği ve kontrolünü sağlamaktır.

Bugün kişisel bilgisayar dünyasında değişik işletim sistemleri kullanılıyor. Microsoft�un IBM uyumlu PC�ler için ürettiği MS-DOSişletim Sistemi Yazılımları Smilev Windowsişletim Sistemi Yazılımları Smilev Windows NTişletim Sistemi Yazılımları SmilevWindows2000 işletim sistemleri ayrıişletim Sistemi Yazılımları Smilev Apple Macintosh�un işletim sistemleri ayrıişletim Sistemi Yazılımları Smilevyine IBM uyumlu PC�lerde kullanılan IBM OS/2 Warpişletim Sistemi Yazılımları Smilev Linux ve Unix işletim sistemleri ayrı. Üstelik her birinin farklı sürümleri var. Bunlardan günümüzde IBM uyumlu PC�lerde en yaygın kullanılanı Microsoft Windows olmakla birlikte son yıllarda Linux kullanımı da artmıştır. Önceleri çeşitli sürümleri ile DOS (Disk Operating System) işletim sistemi üzerine yüklenen bir Grafik Kullanıcı Arabirimi (GUI-Graphical User Interface) olanişletim Sistemi Yazılımları Smilev yani PC�mizi DOS üzerinde daha rahat kullanabilmemiz için grafiksel öğeler getiren Windowsişletim Sistemi Yazılımları Smilev uzun bir süre sonra Windows 95 sürümü adıyla işletim sistemi unvanını edindi(aslında Windows NTişletim Sistemi Yazılımları Smilevgerçek anlamda ilk Windows işletim sistemidir). PC�lerin ağ ortamında kullanımı içinse Novell Netware gibi işletim sistemleri geliştirildi. Ancak daha sonra Windows NT ve Windows 95�e gelişmiş ağ özellikleri eklendi.

Genelde bir işletim sisteminde kullandığımız uygulama diğerinde çalışmaz(farklı sürümlerini kullanmak gerekebilir). Ayrıca bir işletim sistemini kullanma alışkanlıkları diğer işletim sistemi ile uyuşmayabilir(fare kullanımıişletim Sistemi Yazılımları Smilev menülerişletim Sistemi Yazılımları Smilevarabirimişletim Sistemi Yazılımları Smilev alıştığımız klavye kestirmeleriişletim Sistemi Yazılımları Smilev komutlar vs.).İLK GÜNÜMDEKİ SON KONUM TEŞEKKÜRLER.

işletim Sistemi Yazılımları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DOS İşletim Sistemi
» Hizmet Yazılımları
» İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı